Drevené postele sú často vyhľadávané skupinou ľudí, ktorí sú alergickí na prach a roztoče. Táto skupina vyhľadáva čo najmenej textílie, čo sa zariadenia týka, pretože textílie, ako napríklad látkové závesy, látkové prehozy a koberce dokážu vstrebať viac nežiadúcich látok, ako im ich alergický stav povoľuje. Výhodou čalúnených postelí je ich mäkší a teplejší povrch na dotyk.
Drevená posteľ môže byť vyrobená z čistého masívneho dreva alebo môže byť vyrobená z veľkoplošných materiálov, ako je napríklad drevotriesková doska laminovaná. V tomto prípade je laminovaná fólia v prevedení konkrétnej dreviny. Častokrát, aby sa čo najviac vzhľad fólií podobal masívnemu drevu, je laminovaná fólia potlačená rasterom t.j. kresba dreva vrytá do fólie.
Drevené postele vyrobené z týchto materiálov sú oveľa ťažšie, ako postele z masívneho dreva. Drevo použité na výrobu masívneho nábytku musí byť dôkladne vysušené najlepšie prirodzeným spôsobom sušenia, kde rezivo je uložené v klietkach umiestnených na voľnom priestranstve. Takýto spôsob sušenia je zdĺhavý trvá aj dva roky, preto sa často masívne drevo suší umelým spôsobom sušenia v komorových sušiarňach dreva.
Čo sa vlhkosti týka, na výrobu nábytku z masívneho dreva, drevo by malo mať vlhkosť 8% bodu nasýtenia vlákien. Ak by drevo bolo viac vlhké, mohlo by sa to prejavovať počas užívania nábytku vo vykurovaných priestoroch domov a bytov nežiadúcim zosychaním dreva, praskaním a podobne. Povrchovou úpravou dosiahneme čiastočné zakonzervovanie dreva a predídeme tak ďalšiemu zosychaniu alebo napučňovaniu dreva.
Drevené postele sú vzácnejšie aj z pohľadu ekológie a životného prostredia. Posteľ vyrobená z drevotrieskových dosák je taktiež drevená, pretože trieska je vlastne menšia štiepka dreva použitá v jadre drevotieskových doskách. Nevýhodou takéhoto materiálu je, že formaldehydové lepidlá používané na zlepenie triesok do celku, nie sú veľmi zdravé a pomaly sa uvoľňujú do priestoru, ktorý dýchame. Výhodou veľkoplošných materiálov je ich pevnosť, tvárnosť a dostupnosť.
Manželské postele vyrobené použitím týchto umelých materiálov sú lacnejšie.
Ľudia, ktorý majú vzťah a cit k drevu vyhľadávajú postele z masívneho dreva aj napriek tomu, že sú drahšie.
Autor: Ing. Erik Katrenič z aa-nabytok.sk