»
Detská izba - priestor pre deti

Domov a prostredie, v ktorom sme prežili detstvo, sú zakorenené v každom z nás. Priestory, v ktorých deti vyrastajú od najrannejšieho detstva, poskytujú oporu ich sociálnemu vývoju. Byt a priestor, v ktorom prežívajú deti prvé týždne a roky svojho života, sú ich prvou učebňou. Tu sa učia vidieť svet. Tu sa učia počúvať a pohybovať. Už od samotného narodenia a prvých začiatkoch vnímania sa deti učia jeho vlastnostiam - zvukom, vzťahom a rozmerom. Začínajú vnímať farby, ich tóny a svetlo.

Deti potrebujú čo najviac kontaktu s ľuďmi a s predmetmi. Vybavenie, ktoré je potrebné v prvej fáze života dieťaťa spočíva vlastne len vo vhodnej detskej postieľke doplnenej o prebaľovací pult. Netrvá dlho a dieťa sa so svojimi hračkami presťahuje na podlahu. Je to obdobie poznávania významu predmetov. Deti nachádzajú možnosť hrať  sa kdekoľvek a používať k tomu akékoľvek zariadenie. Deti potrebujú priestor a predmety pre svoje hry. Deti sa v tomto období podobajú malým barbarom. Môže sa nám dostaviť pocit, že si dieťa vo svojej roztomilej hlavičke predsavzalo za svoj cieľ zničiť náš svet dospelých. Dieťa sa učí významu predmetov, pravidiel a poriadku.

Domov by mal byť miestom pre všetkých členov rodiny. A deti v byte by mali mať možnosť smieť byť deťmi. Pokúsme sa vo svojom byte vytvoriť taký detský kút, kde by bolo možné maľovať vodovými farbami bez toho, že trocha vyliatej vody na stôl, stoličku či podlahu bude znamenať "čierny" deň.

Najdôležitejší je v detskej izbe priestor - dostatok podlahovej plochy. Dieťa má mať právo na miesto na zemi. Potrebuje miesto pre svoje hry. Detské prostredie by malo napomáhať pri vytváraní zodpovednosti, sebavedomí, úcty a tolerancie. Deti už od najútulnejšieho veku by mali spolupracovať pri udržiavaní poriadku a čistoty svojho prostredia.

MjhmY